Főnix elmélet

2014. június 26. 16:03 - dwaq

phoenix1.jpg

Leírom, ahogy velem történt. Főiskola másodév, testzsír százalékmérés. Ott álltam a póló nélkül, szégyenemben égtem, mialatt egy kedves hölgy próbálta összecsípni a felgyűrődő zsírt a csípőmön. Senkinek sem kellett lenézni engem. Szégyelltem én magamat.

Hogyan jutottam ide? Középiskolában igazán jó formában voltam. De a következő 3 évben mélyzuhanás következett: semmi mozgás párosítva kontrollálatlan étkezési szokásokkal. Egy hájas puhány voltam.

Ahogy ott álltam, megalázva éreztem magam, de nem volt miért aggódnom: láthatatlan voltam. Paradox módon, ezt csinálja az emberrel a kövérség. Minél kövérebb vagy, szociálisan annál inkább láthatatlanná válsz, főleg az ellenkező nem számára.

A testünk visszatükrözi kik vagyunk, mit gondolunk magunkról és hogyan viszonyulunk mások felé. A fizikumod egy üzenet a világnak, a legelső üzenet amit az emberek meghallanak mikor találkozol velük… valószínűleg a leghangosabb üzenet. A testem azt üzente az embereknek, hogy lusta és hülye vagyok. Nem voltam, de ezt vetítettem ki magamról.

Megtörtem. Talán így tudnám a legjobban leírni. Késő délután ott álltam, és néztem a tükörképem, üvöltöztem magammal majd darabokra törtem a tükröt az öklömmel. A szégyen égető érzése a düh szikrájává vált. Abban a percben magamba fordultam. 4 hónap múlva, 32 kilót dobtam le. Felemésztett a tűz, majd újraszülettem.

Hamvaiból

Már 15 éve segítek az embereknek edzésben, étkezésben és az  étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban. A siker útja egyértelmű. Függetlenül az elsődleges céloktól – legyen az gyors zsírégetés vagy hatalmas izomtömeg felpakolása – azok, akik végül sikereket értek el, mind ugyan úgy kezdték: Elegük lett.

Ez az első lépése annak, amit én Főnix elméletnek hívok. A mitológiában, a főnix az életciklusát azzal fejezi be, hogy a tűzben elég, majd hamvaiból feltámad ez a tüzes madár.

Mindig is lenyűgözött a „fizikai újjászületés” lélektani háttere. Miért van az, hogy van, aki képes zsírt leadni, izmot építeni, egészségesen élni, míg mások egész életükben küzdenek, és sosem érik el azt a testet, amit szeretnének? Néhányaknak még annyi motivációjuk sincs, hogy megpróbálják. Ez nem tudatlanság. Az emberek tudják, hogy keményen kellene edzeni, és általában tisztában vannak azzal, hogy milyen ételeket kéne enni, illetve elkerülni.

Fedjük fel, a siker kulcsát azokban az emberekben, akik drámai és végleges fejlődést értek el a külsejükkel – avagy a testépítés és fitnesz világ főnixei. Mi lehet a lendítőerő egy komoly fizikai átalakulásnál? Hogyan válik ez életstílussá, ahelyett, hogy csak egy újabb jojó diéta vagy egy megrekedt edzésprogram lenne? Mi lehet az a motor, ami elindít az úton, végig kísér és a motivációt generálja végig?

Azok, akik komoly fizikai változásokat érnek el, általában ugyan azt az egyszerű utat követik. A siker lábnyomot hagy, amit követhetsz …. ha mered. De mint tudjuk, sikernek van egy sötét oldala.

A főnix felemelkedése

A főnix elmélet magába foglal négy kulcslépést:

  • 1.       Egy traumatikus esemény, amitől hirtelen „felébredsz”
  • 2.       Düh és egy szilárd döntés a változásról
  • 3.       Maga a fizikai átalakulás
  • 4.       További fejlődés, amit a visszaeséstől való félelem táplál

Nézzük meg külön-külön.

Az első állomás: Egy traumatikus esemény, ráébredés

Az Én traumám a testzsír százalékmérés volt. Teljesen megalázó volt és felrázott engem a táplálkozási öngyilkosságomból. Persze ezek a traumák mások és mások az egyéntől és az ő fizikai problémáitól függően.

Egy túlsúlyos ember lehet, hogy meglátja magát egy fotón, ami az éles valóságot tükrözi. Egy vékony srác, aki azt hiszi, keményen edz, talán kap egy kérdést egy gyönyörű lánytól, hogy egyáltalán lejár-e a terembe. Egy nőtől talán megkérdezik, hányadik hónapban jár, amikor nem is állapotos. Egy középkorú férfire talán ráhozza a frászt egy orvos.

A legtöbb ember, egy szándékos kábulatban él, ha a testükről és egészségükről van szó. Tudják, hogy túl kövérek, vagy épp túl véznák, de úgy döntenek, hogy nem gondolkodnak róla túl sokat. Amikor mégis gondolnak rá, akkor gyorsan keresnek valami kifogást és kiverik a fejükből.

Ennek a traumának elég erősnek kell lennie, hogy visszazökkentsen a valóságba és elvágja a fizikai hanyatlás cérnáját. Pontosan emiatt, megtapasztalod a bukást. Én beütöttem a tükröt, mert undorodtam magamtól. Más lehet, hogy sírva térdre zuhan. De ez az összeomlás nem egy negatív tapasztalat, csupán az első lépés a változás és átalakulás felé. Emlékezz, mielőtt a főnix feltámad, előbb porrá lesz.

Habár a végén pozitív az átalakulás, az oda vezető út – főleg az első pár lépés – nem éppen kellemes, de szükséges része az újjászületésnek.

Na most, ha nem volt ilyen drámai esemény az életedben, akkor lehetséges-e kreálni egyet mesterségesen? Igen. Csak egy pár selfie-re lesz szükség.

Elképesztő, hogy minden nap belenézünk a tükörbe és mégsem látjuk magunkat igazán. A képek általában átlépnek ezen az ego-védett falon. Szóval vedd le a pólód és készíts három képet. Egyet elölről, egyet hátulról és egyet oldalról. Ne húzd be, ne feszítsd meg, és ne manipuláld a fényeket. Ez egy fájdalmas (de szükséges) önképet fog mutatni, ami a változás szikrája lesz.

Általában, ez az első lépés a főnix teóriában magától jön. Történik valami, ami felébreszt a filozófiai álomból. Ismerd fel és fordítsd előnyödre. Ízleld meg a tüzet.

A második állomás: Düh és a változás elhatározása

Azok az emberek, akik egy csomó zsírt dobnak le vagy sok izmot szednek fel, nem véletlenül vagy „szarok rá” módszerrel érik el. Soha senki nem ért el radikális változást „hát jó lenne” hozzáállással, akik csak „odafigyeltek” az étkezésre és „próbáltak” többet mozogni.

Az igazi átalakulás erős koncentrációt, és szinte fanatizmust követel meg a diéta és edzés terén, és totális érdektelenséget arról, amit mások gondolnak. Egy komolytalan, foltos ábránd helyett, a sikeres átalakulás kezdete egy érzelmi kitörés, ami a legtöbb esetben düh.

Emlékezz, hogy a főnix a tűzben ég el, majd ebből születik újjá. A magad által generált harag fogja táplálni a folyamatot. Dühösnek és gyúlékonynak kell lenned és táplálnod kell a tüzet egészen addig, amíg meg nem töröd a régi szokásaid és csinálsz helyettük újat, amik a fizikai céljaidhoz passzolnak. Ez a különbség azok közt, akik sikereket érnek el, és akik nem. A sikertelen embernek van egy gyenge pillanata a diétában, kifogást keres, és már vágja is az első szeletet. A sikeres ember szítja a tüzet, dühös lesz önmagára és erős marad.

Ugyan ez figyelhető meg az edzőteremben. Az, aki nem jól kezdte az edzést, nem gyújtotta be a tüzet, az kifogásokat fog találni, hogy miért kerülje el a nehéz gyakorlatokat és kimagyarázza a lustaságot. A főnix – aki „elégette” az összes kifogást – dühös lesz magára a lazulás miatt. Emlékezteti magát, hogy ki kell érdemelni azt az edzés utáni turmixot.

Itt van, ahogy az igazán sikeres emberek motiválják magukat. Ők nem puhányok, ők szétrúgják bárki seggét, még akkor is, ha épp a sajátjukról van szó. Ők irányítják magukat, és általában nem pozitív megerősítéssel. Szóval NEM így:

   „Sikerülhet, mert győztes vagy a szívedben!

Sokkal inkább így:

   „Ne légy egy hájas, gyenge, rinyáló picsa!

Felhasználva Gordon Gekko beszédét a Wall Street-ből:

„A helyzet az, hölgyeim és uraim, hogy a düh – jobb szó híján - jó. A düh helyén való. A düh működik. A düh mindent tisztáz, utat tör, megragadja a fejlődés szellemének lényegét.”

Érezd. Tápláld. Használd.

phoenix2.jpg

A harmadik állomás: Maga az átalakulás

A drámai esemény által táplált tűz és a dühös elhatározás után, a következő lépés a fejlődéshez szükséges kemény munka: a diéta, az edzés és az életmódváltás.

Ez a fejlődés eltarthat 6 hétig, de akár 6 évig is. Az átváltozás folyamatos. A legsikeresebb emberek a teremben ritkán ülnek a babérjaikon és elégednek meg a fejlődésükkel. Mindig van min javítani. Ők sosem hátrálnak meg, mindig mennek előre és új célokat tűznek ki: több izom, kevesebb testzsír vagy több súly a rúdon.

De sokszor van visszaesés vagy kudarc a folyamat elején. A legtöbb ember nekifut legalább egyszer vagy kétszer a fizikai átalakulásnak, mire végre sikerrel jár. A siker titka, hogy ne álljunk meg félúton, hanem ragaszkodjunk a céljainkhoz.

  • 1.     Tápláld a tüzet. Maradj dühös. Nézd meg újra azokat a fotókat. Emlékezz, hogy jó úton haladsz, de még nem vagy ott ahol szeretnél.
  • 2.     Ne elégedj meg. Sokszor, amikor egy embernek fogynia kell 20 kilót, 10 kiló után teljesen abbahagyja, vagy elkezd stagnálni. Nem elég a „OK” eredmény. A főnix arra termett, hogy szálljon!

A negyedik állomás: Folyamatos fejlődés, a visszaeséstől való félelem

Azok, akik fenntartják, vagy még tovább javítják az eredményeiket általában rendkívül kritikusak magukhoz. Mint már látjuk, a negatív, dühös hozzáállás működik a pozitív fizikai átalakulásnál. Pontosan ezért kell, hatalmas elvárásokat felállítunk magunknak, hogy megtartsuk és tovább fokozzuk az eredményeinket. Ez a helyes ösvényen tart.

A legtöbb legenda szerint, a főnixnek nem lehet ártani. Ő el tudja pusztítani saját magát, de más nem bánthatja. Az emberek olykor kisiklanak az átváltozás közben, de általában – többször, mint gondolnánk – mi vagyunk saját magunk legrosszabb ellensége. Mindenesetre mások talán próbálnak majd megzavarni, eltéríteni, elcsábítani, de végül mi leszünk azok, akik döntenek.

Két kulcs van itt:

  • 1.     Pozitív visszajelzés (jutalom)
  • 2.     Félelem a visszaeséstől, a bukástól

Először is, a fizikailag újjászületett ember egy új szempáron keresztül fogja nézni a világot. Elképesztő, hogy mennyire megváltozik minden körülötted, amikor zsírt adsz le, vagy izmot szedsz fel. Az emberek máshogy néznek rád és máshogy bánnak veled. Nem csak újra látható leszel, de kitűnsz a tömegből. A szexuális vonzalmadtól kezdve, egészen addig, ahogy a munkahelyeden megítélnek, egy sportos, egészséges megjelenés megváltoztat mindent. Ha valakit megjutalmaznak, akkor megtartja azt a viselkedést. Ha megtapasztalod az új fizikumod jutalmát, akkor könnyen megtartod az eredményt.

Másodszor pedig, miután megtapasztaltad mindkét oldalt – az elhízott és a zsírmentes, sportos oldalt – nem akarsz majd újra formán kívül lenni. Ez a félelem a visszaeséstől nagyon erős. Talán erősebb, mint a jutalom.

Ha megnézünk több különböző pszichológiai rendellenességet, észreveszel egy általános jelenséget: valami felett elvesztik a kontrollt. Ez az érzelem a gyökere annak a meglepően sok gondnak, mint a depresszió és az étkezési zavarok. Ha egy ember úgy érzi, hogy valamit a környezetében nem tud irányítani, nos, akkor rossz dolgok fognak történni. A tapasztalat azt mutatja, hogy aki irányítani tudja az életét, az gyorsabban gyógyul fel a betegségekből.

A főnix teóriában, a felelősségvállalás a megfelelő hozzáállás a hosszú távú sikerekhez. Te irányítasz. A te felelősséged. A te hibád, ha elbuksz, ha pedig sikerrel jársz, tiéd a jutalom. Minden számít, minden edzés és minden étkezés.

Ez talán furcsán hangzik, talán abnormális, de ez a valóság. A sikeres embereket a világban sokszor negatív érzések viszik előre. A mi körünkben, ezek a „negatív” dolgok fogják táplálni a testi megújulás tüzét.

Szóval, aki végigmegy a fizikai újjászületésen az egy megszállott, negatív, dühös ember lesz? Nem, mivel a végeredmény nagyon is pozitív: Jobban néz ki, jobban érzi magát, a szociális élete is megváltozik, javul az egészsége és irányítás alatt van az élete. A „negatív” érzelmek – a félelem, a düh és a kritikusság magunkkal szemben – valahol a háttérben bújnak és a jó ösvényen tartanak.

 

A főnix elmélet szembe megy azzal, amiről a legtöbb „lágyan motiváló” guru papol. De én nem vagyok motiváló guru. Engem nem érdekel, mi van a giccses könyvekben. Engem az érdekel, ami a valóságban működik, lent a pályán. És ami a valóságban történik nem mindig „bájos”. De az eredmény az.

El akarod érni a céljaidat? Igazán el szeretnéd érni, amit a legtöbb ember sosem fog?

Akkor készülj a tűzre.

 

Kövesd a Natural Sport facebook oldalát!

Írta: Chris Shugart
Fordította, szerkesztette: Bognár Viktor


Forrás:
http://www.t-nation.com/

Szólj hozzá!
Címkék: motiváció

A bejegyzés trackback címe:

https://naturalsport.blog.hu/api/trackback/id/tr576415851

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása