Egy öreg Cseroki így szólt az unokájához: „Gyermekem, két farkas él minden emberben, melyek harcolnak egymással nap mint nap. Egyik az ördög. Ő a gyengeség, önbizalomhiány, ego és lustaság. A másik a jó. Ő az erő, a kemény munka, magabiztosság, alázat.”
A fiú gondolkodott egy ideig, majd megkérdezte: „Nagyapa, melyik farkas győz?”
Az öreg indián így szólt: „Az, amelyiket táplálod.”
A tetris effekt
A sikereid mértéke nagyban függ attól, ahogy a világra tekintesz. Az agyad képes bizonyos minta alapján fókuszálni dolgokra. Ezt hívják tetris hatásnak. Egy tanulmányban, ahol az emberek órákon át játszották ezt a régi videojátékot, elkezdtek egymásba illeszthető blokkokat látni az életük minden helyzetében, a téglafaltól egészen a városképig. Kódolták azt a bizonyos mintát az elméjükben a játék ismétlése során.
Ez bármivel megtörténhet az életben, amire fókuszálunk. Ha az a munkád, hogy megtaláld a hibákat, akkor nehéz megtörni ezt a szokást, amikor hazaérünk. Nem túl jó, mert elkezdünk a rossz dolgokra fókuszálni és átsiklunk a jók felett.
A jó hír, hogy rögzíthetsz produktív, pozitív mintákat is. Tanuld meg a jó dolgokat nézni és több jó dolgot fogsz látni, beleértve a lehetőséget a fejlődésre. (Mellékhatásként, nem leszel többé egy keserű barom.)
A mi edzés és fizikai céljainkkal, a tetris hatás nagyon erős lehet. Ahogy nézed a világot a kifogásokat vagy a lehetőségeket keresed? Átlagos a magatartásod, ami visszatart („Nem tudok guggolni”, „Megérdemlek egy csaló étkezést”) vagy keresed a módját, hogy még jobb legyen a diétád és az edzésed? Mindkettő szokássá válhat. Az egyik gyorsítja a fejlődésed, a másik hátráltat benne.
Mi a megszokott válaszod a kihívásra? Automatikusan keresed a módját, hogy megcsináld? Vagy esetleg visszalépsz és keresed a kifogást, hogy miért nem tudod teljesíteni?
Azt hiszem, a komolyan edzők az elsőt választják. Mi megértjük, hogy minden kihívás másik oldala egy lehetőség. Megtanultuk ezt a teremben és átültetjük a mindennapi életünkbe. Valószínűleg te is ismersz olyat, aki a másik úton jár, és valószínűleg úgy gondolod, hogy szánalmas és idegesítő. (Minden bizonnyal azért, mert szánalmas és idegesítő, szóval ne érezd magad rosszul)
Emlékezz, a tetris hatás miatt, a dolgok, amelyekre összpontosítasz, berögzülnek az elmédbe, megváltozik a magaviseleted, a tetteid és a szemléleted úgy általánosságban. A lehetőségekre fókuszálsz a fejlődéshez? Vagy arra programozod magad, hogy kifogásokat keress?
Más szavakkal, te melyik farkast táplálod?
Kövesd a Natural Sport facebook oldalát!
Írta: Chris Shugart
Fordította, szerkesztette: Bognár Viktor
Forrás:
http://www.t-nation.com/